Kormetal Satış Ve Pazarlama Müdürü  Cem Varışlı:

 “DÜNYA ARTIK UCUZ ÜRÜNE PARA VERECEK KADAR ZENGİN DEĞİLİM FELSEFESİNİ BENİMSEMİŞ DURUMDA”

 

 

 

Kormetal Satış ve Pazarlama Müdürü Cem Varışlı, 2001 yılından beri Kormetal ailesinin üyesi ve sektörün genç deneyimli profesyonellerinden. Cem Varışlı ile Auto Show 2015’de  gerçekleştirdiğimiz görüşmede öne çıkan unsur; Sadece jant-lastik sektöründe değil tüm sektörlerde bayiler ve son kullanıcıların kendilerine sorun çıkartmayacak ürünlere yönlenmeleriydi. Varışlı: “Dünya artık ucuz ürüne para verecek kadar zengin değilim felsefesini benimsemiş durumda” dedi.

 

Firmanızın kuruluşu ve gelişiminden biraz bahseder misiniz?

1978 yılında İstanbul’da alüminyum ve zamak parça üretimi ile yola çıkan Kormetal, bugün ihracat yapan şirketler topluluğu haline gelmiştir. Günümüzde 5.000 ton/yıl alüminyum işleme kapasitesine ulaşmış ve üretiminin tamamını başta Almanya, Fransa ve İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç eden modern bir dökümhaneye sahip olan fabrikamıza 1986 yılında hafif alaşımlı alüminyum jant üretim tesisi eklenmiş ve Kormetal jantları gerek yurt içinde gerekse yurt dışında tanınan ve aranılan bir jant markası olmuştur. Şu anda jant üretimi ve sanayi sektörüne yedek parça üretimi yapan iki ayrı birim olarak çalışıyoruz. Döküm üzerine tüm ürünleri üretiyoruz.

 

Firma olarak şu anda kendinizi sektörün neresinde konumlandırıyorsunuz?

Kormetal, gerek jant  gerekse alüminyum zamak parça döküm kalitesi ile kendini 36 yıldır kanıtlamış bir firmadır. Dünya markası birçok firma ile çalışmalarımız devam ederken, birçoğu ile görüşme içerisindeyiz. Sürekli yenilikçi yapımız sektörde öncü firmalar arasında kalmamızı sağlıyor.

Kormetal Jantları dışında, dünyanın en iyileri arasında yer alan Nokian Tyres’ın Türkiye Distribütörlüğünü gerçekleştiriyoruz. Dünyada ilk kış lastiğini üreten Nokian Tyres, sessizliği ve yol tutuşu ile ön plana çıkmaktadır. Yaz ve Kış lastikleri ile Türkiye kullanıcıları tarafından da tam not almaya devam ediyor.

 

 

Ürün gamınızdan biraz bahsedelim isterseniz?  

Kormetal jantları hafif ticari araçlar ve binek otolar için jant üretimi yapmaktadır. Son yıllarda gelen talepler üzerine değişik renklerde jant üretmekteyiz. Ürünlerimiz kalıp aşamasında 12 farklı güvenlik testinden geçmektedir.

 

Bu testler can güvenliği açısından çok önemlidir ve ülkemizde satılan tüm jantlar bu testler üzerinden sorgulanmalıdır.

1.Görsel kontrol -  2.Boyut kontrolü - 3.Yalpa kontrolü - 4.Salgı kontrolü - 5.    Statik dengesizlik -  6.Hava sızdırma testi  - 7.Lastik montajı - 8.Gizli çatlak testi - 9.Dinamik viraj testi - 10. Dinamik radyal yorma testi - 11.     Darbe dayanıklılık testi -   12.Korozyon testi

 

Yukarıdaki test sonuçlarının uygun olmaması durumunda aşağıdaki sonuçlarla karşılaşmak olasıdır.

 

3, 4 ve 5 nolu testler: Bu test sonuçlarının uygun olmaması durumunda, seyir halindeki araçta oluşan titreşim sonucunda araç kontrolünde zorluk yaşanabilir, hatta araç kontrolden çıkarak kaza yapabilir.

6, 8, 9, 10 ve 11 no’lu testler: Bunlar da yine araç güvenliğini doğrudan etkileyen testlerdir. Bu testlerin sonucunun uygun olmaması neticesinde, jantın darbe alması durumunda veya kullanım süresinde janta etki eden dinamik yükler sonucunda jant malzemesinin yorulmasıyla çatlak ve deformasyon olabilir ve buna bağlı olarak oluşan kontrol kaybı ile araç kaza yapabilir.

 

1 ve 12 nolu testlerin uygun olmaması, direkt olarak jant görselliğine bağlı müşteri memnuniyeti ile ilgilidir.

 

 

En çok talep gören ürününüz hangisi ?

Jant olarak en çok talep gören ürünümüz Tempest oldu. Şu an Shark ve Salerno modellerimiz kendi arasında yarışmaktadır. Yıl sonu hangi modelimizin galip geleceğini bizde merak ediyoruz. Nokian lastiklerimizin en çok talep gören desenleri;  Yaz sezonunda Line,  Kış sezonunda  WR D3 olarak kayıtlarımıza geçmiştir.

 

Bulunduğunuz sektörde;   Türkiye dünyanın neresinde?  Sektörün yaşadığı sıkıntılar var mı? Varsa nelerdir?

Dünya çapında sektörü incelediğimizde Türkiye kalite ve güven açısından, dünyada yükselişte olan ülkeler arasındadır. Geçmiş senelerde yaşanan uzak doğu jant fırtınası, artan bilinçlenme ve kötü deneyimlerin yaşanması sonucunda düşüşe geçti. Dünya sektörü bu jantlarda yaşadığı sıkıntılardan dolayı ülkemizi tercih etmeye başladı. Sadece sektörümüzde değil tüm ürünlerde bayiler ve son kullanıcılar kendilerine sorun çıkartmayacak ürünlere yönlenmektedirler. Dünya artık ucuz ürüne para verecek kadar zengin değilim felsefesini benimsemiş durumda. Lastik ve jant alırken görsellik ve fiyattan önce, can güvenliğimiz açısından ürüne ait kalite ve üretim belgelerinin incelenmesini tavsiye ediyoruz.

 

 

Firma olarak yurtiçi ve yurtdışında çalıştığınız bölgeler hangileri?

İç satış ekibimiz Türkiye sınırlarında her bölgeye ulaşmaktadır. Online satış kanalları sayesinde ürünlerimize ulaşmak daha da kolaylaşmıştır. Ben bir ürün almadan önce internete girip o ürün hakkındaki yorumları okurum. Gerçek kullanıcı yorumları ürün hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor. Lütfen ürünlerimizi almadan önce internetteki yorumları okuyun. Yurtdışında Kormetal ürünleri olmayan ülke sayısı çok azdır. Tüm dünyada jantlarımızın dolaşması bizi gururlandırıyor. Biz Kormetal olarak Türkiye’de tüm bayilerde olmanın yanı sıra otomobil markalarına da jant veriyoruz. Sadece after market çalışmıyoruz.

 

Bizim sorularımız bitti siz son olarak auto show hakkında neler söylemek istersiniz?

 Auto Show 2015’de bizim gibi, otomotiv üreticisi olmayan, lastik, jant ve tedarikçi firmalar için ayrı bir hall oluşturulmuştu.
Auto show 2015 bizim açımızdan yoğun ve etkili geçti. Hem yeni jant modellerimizin hem de ilk defa tüketici ile buluşturacağımız yeni desen lastiklerimizin tanıtımı için çok kaliteli bir atmosfer yakalandı. Dünyanın ıslak zeminde frenleme kategorisinde ilk "A" sınıfı Lastiği Nokian WR D4, Kış Lastiği segmentindeki yeni ürünü All Weather lastiği WEATHERPROOF ve ticari araç sınıfında kış koşulları için maksimum güvenlik sunan yeni Nokian WR C3, tahmin edilenin de ötesinde yoğun bir ilgi gördü.